eFleet Day 2023: Firemná elektromobilita od A po Z pod taktovkou Mercedes-Benz

V prípade flotily Mercedes-Benz sa môžete tešiť na modely Mercedes-Benz eSprinter, Mercedes-Benz eVito , eVito Tourer a EQV od Mercedes-EQ. 

eFleet Day 2023: Nahliadnite s ejoin za oponu nabíjacích riešení pre elektromobily

Odborníci prezradia ako je vďaka využívaniu elektromobilov možné znížiť prevádzkové náklady vozových parkov, a ako je možné dosiahnuť čo najefektívnejšie nabíjanie.

eFleet Day 2023 bude hostiť zákaznícku premiéru Audi Q8 Sportback e-tron

Hostiť bude vôbec prvú verejnú zákaznícku premiéru plne elektrického modelu Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro na Slovensku.

eFleet Day 2023: ChargeUp – Kompletné riešenia nabíjania pre vozový park

ChargeUp poskytuje inteligentný softvér, nabíjacie stanice pre všetkých a smart aplikáciu pre elektromobilistov. Prídu aj na eFleet Day 2023.

eFleet Day 2023: BMW smeruje k elektrickej budúcnosti. Predstaví špičkovú elektrickú limuzínu BMW i7

BMW pokračuje na svojej ceste smerom k elektromobilite. V roku 2021 viac ako zdvojnásobila predaj plne elektrických vozidiel a nezastavuje.

Xmarton na eFleet Day 2023: Elektrický carsharing a vozový park pod drobnohľadom

Nemôže chýbať spoločnosť Xmarton, ktorá sa vyznačuje komplexným riešením pre nepretržitú správu elektrického vozového parku.

ZSE Drive na eFleet Day 2023: Komplexné riešenia pre nabíjanie elektromobilov vo firmách

ZSE Drive problematiku nabíjania zastrešuje od A po Z. To znamená, že do jej pôsobnosti patrí aj segment firemnej elektromobility. 

eFleet Day 2023: So svojimi esami prichádza aj Opel

Na podujatí eFleet Day 2023 sa zúčastní aj nemecká automobilka Opel. Tešiť sa môžeme na modely ako Astra PHEV, Zafira e-Life a Grandland GSe.

eFleet Day 2023: Kia elektrifikuje naplno. Prichádza s týmito modelmi

Na podujatí eFleet Day 2023 sa zúčastní aj juhokórejská automobilka Kia. Tešiť sa môžeme na modely ako Kia EV6 či Niro PHEV.

eFleet Day 2023: Elektromobilita na Slovensku potrebuje nové impulzy

eFleet Day 2023, odborná konferencia zameraná na elektromobilitu vo firme, sa nezadržateľne blíži. Toto prinesie!

Registrujte sa na eFleet Day

Kedy sa do firemného vozového parku oplatí zaradiť elektromobily? Podľa čoho si vybrať ten správny model a ako sa vôbec dá pripraviť na elektrifikáciu? To je len malá časť otázok, ktorými bude do detailov sprevádzať odborná konferencia eFleet Day 2023.

Prednášky a diskusie postavené na reálnych dátach od ľudí a firiem, ktorí už elektrické autá denne používajú. Testovacie jazdy a ukážka najnovších elektromobilov. Konkrétne riešenia, prípadové štúdie, rady, tipy a triky. Presne o tom bude eFleet Day 2023, ktorý už 29. marca 2023 prebehne v priestoroch x-bionic® sphere, Šamorín.

Rýchlejšiemu nástupu elektromobility by mohli pomôcť aj komplexné riešenia využívajúce synergiu viacerých už existujúcich systémov.

Elektromobily majú nakročené stať sa viac ako okrajovou súčasťou cestnej premávky. Kým v roku 2021 bolo na svete plne elektrifikované iba každé desiate predané auto, v roku 2025 má byť trhový podiel áut nabíjateľných z elektrickej siete 23 %. Až tri štvrtiny z nich budú pritom plne elektrické.

Benzínové a dieselové automobily by sa postupne pre ekologické dôvody mali úplne prestať predávať – v Európskej únii v roku 2035, vo Veľkej Británii dokonca už o päť rokov skôr. Ambície Bruselu pre ekologickejšiu mobilitu sa však zatiaľ v jednotlivých krajinách EÚ nedarí napĺňať rovnomerne. V priemere bolo vlani v únii zhruba každé desiate vozidlo výlučne na elektrický pohon (BEV).

Ultra rýchla DC nabíjacia stanica Sicharge D
Ultra rýchla DC nabíjacia stanica Sicharge D | Zdroj: Siemens

Po pripočítaní podielu hybridných elektromobilov (PHEV) tak mali bezemisné vozidlá na trhu podiel takmer 20 %. Na Slovensku to však podľa Zväzu automobilového priemyslu v roku 2022 iba 3,7 %, čo krajinu radí na chvost európskych štatistík. Do roku 2025 by sa pritom vzhľadom na vytýčené ciele znižovania emisií z dopravy malo u nás predávať viac ako 51-tisíc elektrických vozidiel ročne (vlani sa predalo 1700 kusov).

Kde to viazne?

Dôvodov pre pomalší nástup elektromobility je viacero, u Slovákov však nie sú rovnaké ako vo svete. Podľa globálnej štúdie EY Mobility Consumer Index zostáva vo svete najväčšou bariérou nedostatok nabíjacích staníc. A to ako v miestach bydlísk a na trasách, ktorými ľudia cestujú (34 %), tak aj v domácnostiach či v práci (26 %).

Slovensko je v súčasnosti nabíjacími stanicami pokryté oproti viacerým iným krajinám nadpriemerne a nové rýchlo pribúdajú. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) evidovala začiatkom tohto roka bezmála 1,5 tisíc nabíjacích bodov v celkovo 629 lokalitách. Medziročne sa tak počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 45 % a počet lokalít o 46 %.

Nabíjanie viete kontrolovať aj prostredníctvom mobilu
Nabíjanie viete kontrolovať aj prostredníctvom mobilu | Zdroj: Siemens

„Ďalší rozvoj infraštruktúry má zabezpečiť Plán obnovy, z ktorého majú ísť na tento účel do konca roku 2023 desiatky miliónov eur.“

pripomína Matúš Jenčík, emobility sales manager v spoločnosti Siemens

Rýchlejšiemu nástupu elektromobility by nepochybne prospeli nižšie obstarávacie ceny a spotrebitelia sa podľa prieskumu Autoviny.sk taktiež naďalej obávajú nízkej životnosti batérií, krátkeho dojazdu a pridlhých časov nabíjania.

Tieto limity sa postupne darí prekonávať. Dnešné elektromobily napríklad prejdú podľa amerického Úradu pre ochranu životného prostredia (EPA) na jedno nabitie oproti roku 2017 o 44 % dlhšiu vzdialenosť. Vyššie vstupné náklady môžu niektoré krajiny riešiť štátnymi dotáciami či daňovými stimulmi.

Čo ešte pomôže?

Okrem prekonania predsudkov a zníženia vstupných nákladov by impulzom mali byť aj nové riešenia a možnosti prepájania elektromobility s inými systémami, napríklad pre manažment budov, ako je Siemens Desigo.

Pri kombinácii nabíjacích staníc od spoločnosti SIEMENS má klient na výber široké portfólio od pomalých AC nabíjacích staníc Versicharge až po ultra-rýchlu DC nabíjaciu stanicu Sicharge D kde má zákazník k dispozícii aj možnosť pripojenie k backendovým systémom od iných dodávateľov, takže stanice nie je problém začleniť do platforiem tretích strán. Taktiež je možné zabezpečiť v rámci nabíjacích staníc aj priamu platbu platobnou kartou a tým jednoducho a rýchlo umožniť zaplatiť za nabíjanie.

V rámci nabíajcích staníc Siemens je možnosť platby platobnou kartou
V rámci nabíjacích staníc Siemens je možnosť platby platobnou kartou | Zdroj: Siemens

Veľkou pridanou hodnotou pre firmy a verejné organizácie, ktoré sa zapoja do budovania infraštruktúry, budú dodávatelia schopní dodať nielen špičkové produkty pre nabíjanie, ale komplexné riešenie podporené rozsiahlym know-how a širokou sieťou servisných stredísk so spoľahlivými službami.

Matúš Jenčík zo Siemensu.

Nemecký koncern napríklad dokáže poskytnúť zákazníkom všetko od trafostanice, cez samotné nabíjačky, až po batériové úložisko Siestorage Neopre prípad, že si nabíjacia infraštruktúra vyžaduje vyššie zaťaženie, ako sa predpokladá pre pripojenie k sieti. Batériové úložisko je pritom kompaktné, takže šetrí miesto dá sa rozširovať nad rámec základných parametrov až do výkonu 368 kW s kapacitou 656 kWh.

Súčasťou komplexného riešenia Siemensu môže byť takisto aj systém DLM (Dynamic Load Management) pre dynamické riadenie výkonu, ktorý slúži na zabezpečenie bezproblémovej, spoľahlivej a efektívnej prevádzky AC a DC staníc. Riešenie umožňuje cez SIEMENS PLC modul kontrolovať spotrebu aj aktuálny stav a v prípade potreby nastavovať požadovaný výkon priamo alebo inteligentným elektromerom. Užitočnou funkcionalitou môže byť takisto prioritizácia nabíjania na určitých nabíjacích staniciach.

Práve pre komplexnosť dodávok, možnosti integrácie a pre nadštandardné služby, si riešenia Siemensu celosvetovo vyberajú zákazníci rôzneho typu a veľkostí – od developerských spoločností pre nabíjanie v rámci kancelárskych budov, až po saudskoarabskú spoločnosť Petromin ktorej elektromobilová divízia Electromin plánuje po celej krajine vystavať sieť nabíjacích staníc.

eFleet Day 2023 v skratke

Chcete si vyskúšať najnovšie elektromobily? Chcete poradiť či sa vašej spoločnosti oplatí prejsť na elektrickú flotilu? Tak to nesmiete chýbať na konferencii eFleet Day 2023! Počet miest je obmedzený, preto neváhajte a registrujte sa ešte dnes.

  • Elektromobilita vo firme: Odpovede na všetky otázky vo veci prevádzky elektromobilov vo firme
  • Prednášky a diskusie: Konkrétne riešenia, prípadové štúdie, rady, tipy a triky
  • Testovacie jazdy: Predvádzacie vozidlá k dispozícii na testovacie jazdy
  • Networking: Stretnite sa s odborníkmi, zástupcami automobiliek a infraštruktúry